
E-handelshuset, Landvetter
Landvetter strax utanför Göteborg har de senaste åren utvecklats till ett logistiknav i Västsverige. Här har MVB byggt en ny logistikfastighet inriktad mot e-handel.
Uppdraget var en totalentreprenad och omfattade nybyggnation av en logistikfastighet som förutom lagerytor innehåller kontor med co-workingmöjligheter, gemensamhetsytor och teknikutrymmen. Fastigheten är byggd med platta på mark i två våningsplan med smidesstomme, Hd/F-bjälklag och fasad av sandwichelement.
Den nya logistikfastigheten riktar sig mot mindre aktörer inom E-handel som vill ingå i ett nätverk av likasinnade inom samma bransch. Därför är fastigheten byggd med flexibel planlösning för att kunna anpassas efter de aktörer som skriver hyresavtal.
E-handelshuset stod klart i juni 2024.